Dolgo skozi zgodovino se je uveljavila miselnost, da so otroci bitja, ki jih je treba obvladati in jih podrediti. Močna miselnost, ki jo je zelo težko izkoreniniti.
Celo dreserji živali so ugotovili, da se npr. kiti in delfini najbolje odzivajo na znake priznavanja, kot so trepljanje, objemi, nasmehi.
Lahko si predstavljamo škodljive posledice na celih generacijah. Tovrstne tehnike otroka ohranjajo v stanju odvisnosti in strahu. Odvisen je od nagrad za pozitivno obnašanje in strahu kakšno kazen bo dobil za negativno obnašanje. Vse to ohranja otroke v rokah svojih staršev “Dokler si pod mojo streho boš delal tako kot rečem jaz in lahko te prisilim, da boš ubogal”. Po vsem tem na koncu sledi “Vse to je v tvoje dobro”.
Otrok, ki dobiva podkupnine in nagrade, se lepo vede v zameno za plačilo, ne pa iz čuta samospoštovanja ali samoodgovornosti. Takšen otrok se bo razvil v odraslega, ki bo pretirano odvisen od potrditev in priznanj drugih.
Kadar je otrok deležen groženj in kazni, doživlja vsiljeno moč od zunaj, namesto, da bi otrokom priznavali njihovo notranjo moč. Otrok je poln jeze, odpora, oropan je dostojanstva in samospoštovanja. Otrok je ponižan na raven predmeta. Primer teh tehnik:
osamitev, poniževanje, zasramovanje, čustvena osamitev, omejevanje, nasilje.
Otrok, ki se sooči z nadvlado, manipulacijo nekoga, ki je večji od njih, se odzovejo na enega naslednjih načinov:
1. STRAH (Spet me bo namlatil, če ga ne bom poslušal) Otroci bodo odraslega poslušali le toliko časa, dokler ne bodo dovolj veliki, da bodo udarce lahko vračali ali preprosto odšli.
2. ODPOR – napad na odraslega ali sprostitev jeze nad drugim (mlajšim bratcem)
3. BEG – duševni ali telesni umik. Otrok začne verjeti, da je nič vreden. Zapre se vase in v veliki nevarnosti je, da zabrede v seksualno promiskuiteto, mamila ali samomor.
Takoj, ko se zavemo dejstva, da lahko na svojega otroka vplivamo in ga usposabljamo za živjenje s tem, da mu vlivamo moč, ne bomo več ohranjali prepričanja, da moramo otroke nadzorovati in jih siliti k ubogljivosti. Iskati lahko začnemo vzgojne prijeme, ki vplivajo moč in izpodbijajo manipulativne tehnike vodenja vedenja. Takšna prijema sta spodbujanje in disciplina.
Leave a Reply