
Občutja, ki se v nas prebujajo v začetku leta so navadno polna zagona in novih planov. Novo leto nam daje novo upanje, moč in možnost, da poskusimo znova. Pa vendar se v naših mislih hitro začnejo prepletati destruktivne misli, ki nam izpodjedajo moč.
Ne glede na dane razmere v katerih smo že zelo dolgo časa, je na nas, da začnemo kreirati svoje življenje. Kriza prebudi prav vse strahove, ki jih človek hrani v svojem telesu in umu. Občutek je podoben kot pred katastrofo. Pa vendar doživljamo majhne katastrofe vsakodnevno in jih uspešno premagamo.
ISKANJE KRIVCA
Kadar gre za krizne, travmatične dogodke, kakršen je sedanji, pogosto ljudje raziskujejo in si želijo ustvariti svoje mnenje. Človek si želi zagotovila, da bo vse v redu. Pomiri ga že prijazen in umirjen glas. Le 7 % sporočil je verbalnih. Vse ostale informacije dobimo preko obrazne mimike, vedenj, čutenj. Kar pomeni, da niso besede in podatki tisti, ki nas pomirijo, pač pa zaupanje v osebo.
Kadar zaupanja ni ali izgine, se začnejo pojavljati dvomi. Človek išče odrešilno bilko, ki bo ponudila upanje,da rešitev vendar obstaja, prihaja.
Ne gre toliko za sam krizni pojav, pač pa za prebujanje in krvavenje nezaceljenih ran. V trenutkih strahu in daljšega brezupa, se lahko prebudijo tudi globlje rane, ki so bile do sedaj potlačene, oziroma ni bilo tako močnih intrigerjev, ki bi jih prebudili. Zato je pomembno, da razumemo do kakšnih stisk lahko vse prihaja med ljudmi.
VZTRAJANJE
Začetek nečesa novega je koristen za človeka. Velik povdarek je na t.i. “novoletnih zaobljubah”, ki so večinoma vezane na skrb zase, zdravje. Človeka nov začetek vzpodbudi, da bi bil in delal dobro. Ne glede na zaobljube je prav, da si jih dovolimo postaviti in stremeti k njim. Vztrajnost je bistvena komponenta vsakega napredka in dobrega počutja.
Rast je nekaj kar se nikoli ne zaključi. Vsak nov prirastek potrebuje veliko energije in dobrih hranil, da mu uspe. Pogosto so telesne spremembe še najlažje dosegljive. Medtem, ko sprememba nas samih, našega mišljenja in vedenja zahteva daljši čas. Prav je, da se tega zavedamo in si postavljamo majhne cilje, ki preraščajo v vse večje.
HORMONSKO RAVNOVESJE
Kar se v našem telesu dogaja je splet več procesov. Izjemen dejavnik v našem razpoloženju povzročajo hormoni, ki so prenašalci sporočil v našem živčevju. Glede na to kateri hormoni se sproščajo v danem trenutku v našem telesu, to vpliva na naše razpoloženje.
Kadar so naše želje, pričakovanja in cilji postavljeni nerealno oziroma predaleč od nas in jih ne moremo dosegati na dnevni bazi, se pogosto zgodi, da obupamo. Ali zaradi dodatnega razočaranja pademo še globlje, kot smo bili prej.
Vztrajnost povzroči izločanje hormonov, ki povzročajo srečo in zadovoljstvo.
Eden teh je hormon ENDORFIN. Gre za kemične elemente, ki se sproščajo in spodbujajo ugodje. Pomagajo pa tudi pri bolečini. Ne samo fizični bolečini, pač pa tudi psihični. Kadar je človek dlje časa socialno osiromašen, izoliran ali osamljen, ga endorfini vsaj začasno zavarujejo pred bolečino, ki jo njegova psihična struktura v tistem trenutku ne bi prenesla. Posebej prisotno v trenutkih razmerah epidemije in naravnih nesreč – potresov.
Sprošča pa se tudi pri fizičnih naporih. Od tukaj tudi velik pozitiven vidik športa in gibanja. Ta hormon nam daje zagon, človeku pripomore, da se podaja naprej, da vztraja.
Naslednji je OKSITOCIN. Na prvi pomen je največkrat povezan s kožo in dotikanjem. Je nujen za sam človeški obstoj. Sprošča se že med nosečnostjo, porodom, dojenjem in v času vseh stresnih situacij. Omogoča mami, da začuti in vzljubi otroka. Prav tako v otroku sprošča procese, ki ga pomirijo in navdajo z ljubeznijo. Zakoncema omogoča, da ostajata povezana in si prav tako na način spoštljiv način skušata izkazati pozornost.
Koža in dotik pa nista edina, ki omogočata izločanje oksitocina. Gre za povezovalni hormon, ki omogoča, da vzpostavimo prijateljske odnose, se povežemo, začutimo, podpiramo si pomagamo in ustvarjamo posebne vezi.
Oba hormona ustvarjata prijetna spodbudna občutja. Da bi dosegli in povišali njihov nivo, je prav, da sami pripomoremo k temu. Fizična aktivnost, dobri partnerski odnosi, sočutno starševstvo, dobri prijateljski odnosi in na splošno biti odprt in iskren. Vsakodnevno smo v kriznih situacijah, ki nas vržejo iz tira in takrat najbolj pomaga medsebojna pomoč, sočutje in razumevanje.
Leave a Reply